Instalacja Windowsa i Linuxa na X22

Beznapędowy IBM Thinkpad X22 to zgrabna i elegancka maszyna przywodząca na myśl świetlane czasy gdy International Business Machines zajmował się jeszcze produkcją przenośnych komputerów zanim produkcję przejęło chińskie Lenovo.

Brak napędu CD i stacji dyskietek pozwolił na stworzenie lekkiego i małego subnotebooka. Jego przenośność to ogromna zaleta, jednak gdy zachodzi potrzeba instalacji systemu sprawa zaczyna być problematyczna. Ja poradziłem sobie w następujący sposób.

Wyjęcie dysku

HDD to zwyczajny dysk IDE 2,5 cala. Wyjęcie go nie sprawia większych kłopotów - zwykle kryje się za zaślepką, która daje się usunąć po odkręceniu śruby u spodu laptopa. Śruba trzyma także dysk, więc po usunięciu zaślepki dysk powinien dać się łatwo wysunąć. W moim przypakdu było łatwiej bo nie posiadam ani ramki, w której leży dysk, ani zaślepki. Na giełdzie zaopatrzyłem się w prostą przejściówkę z IDE 2,5 cala na IDE 3,5. Ten prosty patent pozwala mi podłączać dysk do stacjonarnego komputera.

Formatowanie dysku

Cała checa z dyskiem polega na tym, że aby zainstalować system operacyjny na laptopie, trzeba mieć jakiś system operacyjny na dysku, z którego laptop mógłby bootować. Oczywiście zaraz podniosą się głosy, że przecież system można nagrać w wersji instalacyjnej na dysk, a bootować z USB. Faktycznie, jeśli dobrze przygotuje się pendrive to można bootować z USB, jednak wtedy ten dysk USB jest widziany jako C:, a dysk twardy staje się niedostępny. Pozostaje podłączyć dysk z laptopa do komputera stacjonarnego i sformatować tak jako systemowy dysk Windows98. Przedtem warto programem typu Partiton Magic wygospodarować przestrzeń dla Linuxa. Potem można nagrać wersję instalacyjną windows 98 oraz XP.

Instalacja OS-ów

Czyli mamy dysk sformatowany jak dyskietka systemowa windows 98 - bootujemy z niego komputer. Potem z linii poleceń uruchamiamy instalację Windows 98. Po zainstalowaniu spod Windowsa 98 uruchamiamy wcześniej wgraną na dysk instalację Windows XP. Po zainstalowaniu Windowsa XP programem UNetbootin instalujemy wybraną dystrybucje Linuxa. Mój wybór padł na Ubuntu 8.04 bo to system, który jest coraz łatwiejszy w instalacji i ma dobre wsparcie w postaci społeczności na www.ubuntu.pl.

Teraz mam do wyboru dwa systemy operacyjne i mogę w pełni cieszyć się z mojego beznapędowca!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

AdobeUpdater - wyłączenie aktualizacji

Zalana matryca laptopa

Zatrzymać czas w wirtualnej maszynie