Zatrzymać czas w wirtualnej maszynie

Swego czasu Microsoft udostępnił bezpłatnie obrazy swoich systemów operacyjnych z przeznaczeniem dla webdeveloperów. Pracując pod linuksem lub Mac OsX można się cieszyć Windowsem XP, Windowsem 7 i innymi darmowymi systemami uruchamianymi w maszynie wirtualnej. Po zainstalowaniu VirtualBox od Oracle odnajdujemy w sieci plik, np. "IE6 - WinXP.ova" - to gotowa maszyna wirtualna, wystarczy podać kilka parametrów aby ją uruchomić. Windows w tej postaci ma ograniczenie do 30 dni. Aby wydłużyć jego przydatność można wykonać 2 razy rearm logując się na konto administratora z poziomu trybu awaryjnego z wierszem poleceń. Jak możemy odczytać na tapecie systemu hasło to administratora to "Passw0rd!".

Ja jednak preferuję inną metodę - wyłączam wirtualce dostęp do sieci, tak aby zegar systemowy się nie synchronizował przez serwer czasu. Mimo to zegar gościa dalej będzie pobierał aktualny czas z zegara gospodarza.

Dlatego z poziomu konsoli systemowej w systemie gospodarza wywołujemy następujące polecenie: vboxmanage setextradata "IE6 - WinXP" "VBoxInternal/Devices/VMMDev/0/Config/GetHostTimeDisabled" "1" Gdzie "IE6 - WinXP" jest nazwą naszej maszyny. Nazwę należy podać w cudzysłowie, jeśli występują w niej spacje.
Jeśli nie jesteś pewien jak nazywa się Twoja maszyna wpisz z konsoli polecenie vboxmanage list vms.

Teraz czas płynie tylko gdy otwierasz maszynę wirtualną.

Możesz wykonać migawkę i zawsze uruchamiać maszynę od "godziny zero". Stwarza to nieograniczone możliwości korzystania z trialowego oprogramowania. Aby móc pracować z plikami wystarczy ustanowić folder wymiany gospodarz-gość.

Komentarze

Barnaba pisze…
Fajny artykuł, jeżeli jesteś ciekaw jak skonfigurować maszynę wirtualną to zapraszamy do zapoznania się z artykułem

Popularne posty z tego bloga

AdobeUpdater - wyłączenie aktualizacji

Zalana matryca laptopa